בלוג

גאה לשתף בפרוייקט חדש!

גאה לשתף בפרוייקט חדש!

הרבה פעמים ממשלות מדברות "גבוהה גבוהה" על ערכים חשובים שהן טוענות שהן רוצות לקדם, כמו הגנה על הסביבה או על שוויון הזדמנויות, אבל עושות מעט מאוד בשביל לקדם אותם בפועל.

חלק מהערכים האלו נוגעים לאופן שבו הממשלה עצמה מתחייבת לפעול: שקיפות, הקשבה לציבור, אחריותיות, ייצוגיות. ערכים שבחרתי לקרוא להם בדוקטורט שלי: "האיכויות הדמוקרטיות של המנהל הציבורי".

כולם מסכימים שאלו ערכים חשובים, אבל איך אנחנו יכולים לדעת שמשרדי הממשלה אכן פועלים בהתאם לערכים האלו ומקדמים אותם? ויותר חשוב, איך אפשר לעודד אותם לפעול כך? הרי כולנו רוצים ממשל שעובד למעננו, ממשל שפועל בהתאם לעקרונות דמוקרטיים מרכזיים – שקוף, קשוב ומייצג את הציבור, מפוקח על ידי הנבחרים ומקצועי.

בדוקטורט שלי, שתכף מגיע לסיומו, רציתי לפתור את הבעיה הזו ולשם כך בניתי לראשונה כלי שמאפשר למדוד בצורה מדויקת את המידה שרשויות ממשלתיות פועלות בהתאם לערכים האלו. בארבע השנים האחרונות, בליוויו והדרכתו של פרופ' דוד לוי-פאור, חידדתי, ניסיתי, כתבתי והצגתי את המדד בכנסים רבים בארץ ובעולם.

לשמחתי קיבלתי פידבקים מצוינים, זכיתי בפרסים על הרעיון והמאמר, והכי מרגש - פרוייקט של האיחוד האירופי אימץ אותו, והיום אני עומדת בראש המאמץ להרים מאגר עם המידע הזה על למעלה מ- 50 רשויות רגולציה במדינות שונות.

למרות ההצלחות האלו, היה לי דחף למצוא דרך להשתמש בתובנות, בידע ובכלי שפיתחתי באופן שישפיע בפועל על עבודת משרדי הממשלה בישראל. האמנתי שהרעיון הזה יכול לא רק להיות כלי מחקרי טוב, אלא שהוא גם יכול לעזור לממשלה שלנו– כדי להבין איפה היא עומדת ביחס לערכים האלו ושיהיה לה סרגל שיעזור לה להתיישר, וגם לציבור הישראלי – שיהיה לו כלי נגיש וברור שיאפשר לו לדעת מה לדרוש מהממשל שלו.

היום אני ממש גאה לספר שהצלחתי להגשים את החלום הזה!!

לפני יותר משנה פניתי והצלחתי לשכנע את המרכז להעצמת האזרח - עמותה שפועלת למען שיפור הממשלה בישראל, לאמץ את הרעיון שלי וביחד, למשך שנה, עבדנו בשיתוף פעולה כדי לאסוף את הנתונים על משרדי הממשלה בישראל.

כבר בחודש הקרוב, המרכז יתחיל לפרסם את הדירוגים של המשרדים השונים בישראל. נתחיל בדירוג מידת ההקשבה של המשרדים לציבור. אחר כך יפורסם דירוג השקיפות, הייצוגיות, האחריותיות. הרעיון הוא שהמדד יתפרסם כל שנה, כך שהציבור יוכל גם לעקוב אחרי שינויים וגם המשרדים יוכלו לדעת איפה הם עומדים ואיך הם צריכים להשתפר. אז כדאי לעקוב!

כל זה קורה בתזמון מושלם, בחודשים האחרונים של הדוקטורט. כיף לסיים אותו בתחושה שהוא מייצר אימפקט, שיש לו משמעות מעשית.